כלים להעצמת עובדים

אם בעבר מתודות הניהול התמקדו במקלות וגזרים, הרי שהיום השיח הניהולי מתרכז ביצירת סביבה ארגונית מעצימה – כזו ששמה דגש על ההיבטים האישיים והבין-אישיים של העובדים, כולל פיתוח יכולותיהם, קידום תקשורת חיובית ומתן מרחב להתבטאות אישית.


כפי שהוכח במחקרים נשנים ברחבי העולם, סביבה כזו מחזקת את תחושות ההשתייכות והערך בקרב העובדים, כך שהם מסורים, אפקטיביים ומרוצים יותר, ומפיקים ביצועיהם טובים יותר. 

אז איך תעצימו את העובדים?

כמנהלים, יש לכם את היכולת להעצים את העובדים שלכם כמעט בכל מגע איתם. את המעט הנדרש בכדי לעשות זאת, ניתן לתמצת לחמישה כלים פשוטים ליישום, אותם תוכלו לנסות כבר בשיחה, בישיבה או בפרויקט הבא.

1: תקשיבו ותשקפו

אחד הכלים המשמעותיים שכדאי לסגל כמנהלים, הוא הקשבה בצורה פעילה ומעצימה. הקשבה פירושה לתת תשומת לב לדברי הצד השני ולנסות להבין את הכוונה מאחוריהם. הקשבה פעילה, היא הקשבה תוך כדי שיקוף לצד השני - מה הוא אומר או מה אתם מבינים - על ידי חזרה על דבריו וניסוחם מחדש על הצד החיובי (מה שנקרא Re-Framing).


בכך, תוכלו לוודא שהבנתם נכון את המצב, ללמוד על התחושות, הצרכים והרצונות של העובד, ולהכיר טוב יותר את היכולות, החוזקות והחולשות שלו. לצד זאת, תאפשרו לעובד להביע את עצמו יותר בפתיחות ובדיוק, תתנו לו תחושה שהוא מובן ורצוי, ותחזקו את תחושת הביטחון שלו בכם, בעצמו ובארגון כולו. 

2: תאצילו סמכויות

כאשר אתם מאצילים סמכות על עובד, אתם משדרים לו שני מסרים משמעותיים: הראשון, שהוא חשוב ומשמעותי לארגון/לצוות/לכם - מסר שמחזק את תחושת הערך והמסוגלות האישית שלו, ויספק לו מוטיבציה להשקיע ולהשתפר.


השני, שאתם מעודדים עשייה שיתופית ומשותפת - מסר שיעודד את העובד לשיתוף פעולה וידע, בינו לבין חבריו לצוות. למעשה, האצלת סמכויות לא רק מייעלת את תהליכי העבודה והניהול ברמה הפרקטית, אלא גם מנחילה ערכים משמעותיים להעצמת העובד, ולהעצמת הצוות וגיבושו. 

3: תפרגנו

הבעת הערכה ופרגון לעובדים היא כלי חיוני שאין להמעיט בו. למעשה, כדאי שתתחילו כבר עכשיו לנצל כל הזדמנות - כל רעיון מוצלח או ביצוע איכותי - כדי לפרגן לעובדים ולהראות להם שאתם מעריכים אותם. הסיבה לכך פשוטה: כאשר השיח ביניכם לבין העובדים הוא שיח של פרגון והערכה, אתם מייצרים מעגל של תקשורת חיובית, שהיא הבסיס למערכות יחסים איכותיות וליכולת להתמודד עם אתגרים או קונפליקטים.


מעבר לאווירה טובה יותר, העובדים יתחילו להרגיש יותר ויותר בטוחים בעצמם וביכולותיהם, ויסגלו את התקשורת החיובית גם בינם לבין עצמם – מה שישפיע באופן ישיר על הביצועים שלהם, הן כיחידים והן כצוות. 

4: התמקדו בהצלחות

פעמים רבות המנהלים מנחילים מתודות עבודה ולמידה בקרב אנשי הצוות, גם אם באופן לא מודע. הנטייה של רובנו, היא להתמקד בניתוח הכישלונות – איפה טעינו, מה ואיך יכולנו לעשות טוב יותר וכו'. אולם, ניתוח הצלחות אפקטיבי הרבה יותר לזיהוי המקורות להצלחה ושחזורה במקרים עתידיים. תהליך זה נקרא גם "חקר מוקיר", כלומר, ניתוח המתמקד בהיבטים החיוביים – מה עשינו, מה עזר לנו להצליח, איך הביצוע או הפעולות האלו תרמו להצלחה, וכן הלאה.


למעשה, הפכנו את הכישלון למשוב, ובכך את תהליך הלמידה והתקשורת כולה לחיוביים ומעצימים. עצם ההתמקדות בהצלחה תחזק אצל העובדים את תחושת המסוגלות האישית, תפיח בהם מוטיבציה להתמודדות עם אתגרים ותעורר בהם את הרצון להיות חלק מההצלחה הקולקטיבית.

5: תשתפו

כל מנהל משתף את העובדים שלו בפרטים הנדרשים לביצוע המשימות – מה צריך לעשות ואיך צריך לעשות את זה. לעומת זאת, לא כולם משתפים בפרט מהותי למוטיבציה של העובד, והוא ה"למה" – למה צריך לעשות, מהו החזון אליו שואף הארגון ומה התפקיד של העובד במימושו.


כאשר אתם משתפים את העובדים במה שעומד מאחורי העשייה, אתם מייצרים עבורה ערך. משמעות. תוך כך, אתם מייצרים ערך גם אצל העובד –תחושה של ערך עצמי, של תרומה ומועילות, ותחושה שהוא חלק משמעותי בתוך משהו גדול יותר. תחושות שמייצרות את ההנעה הפנימית, המוטיבציה, של העובד ובכך גם מעצימות אותו וגם משפרות את הביצוע עצמו.

אנחנו מזמינים אתכם להתרשם ממגוון סדנאות גיבוש שלנו בסאנשיין גרופ להעצמת עובדים וגיבושם, המורכבות משילוב ייחודי בין כיף וחוויה לבין מתן כלים משמעותיים לתקשורת חיובית, פיתוח קשרים בין-אישיים, יצירתיות ועוד.

 

חזרה למאמרים והשראה

לקבלת הצעת מחיר לסדנת גיבוש / יום גיבוש לעובדים

סאנשיין גרופ - סדנאות גיבוש והעצמה | טל: 050-2867199 | מייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

לינקד אין  יו טוב  גוגל+  פייסבוק  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  050-2867199